Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Az olasz statisztikai hivatal, az Istat nyilvánosságra hozta a 2020. február 20-tól 2020 március végéig regisztrált halálozási számokat tartományonként. Az adatok egészen félelmetesek, különösen, ha az elmúlt öt év átlagához viszonyítjuk őket. Egész Olaszországot tekintve az elmúlt öt év átlagához képest közel 50 százalékkal többen hunytak el. Érdekes, de Magyarországon idén februárban csökkent a halálozások száma 2019-hez képest.
Bergamo tartományban 568, Cremona tartományban 392, Lodi környéként pedig 372 százalékkal emelkedett a halálozások száma az elmúlt öt év átlagához képest. Ez Bergamo vidékén számszerűleg 1180 helyett 6238 halálesetet jelentett, nem véletlen, hogy ebben a fotóban készült az ikonikus kép a járványról, amikor katonai teherautók szállították át a koporsókat az éjszakai városon.
A város polgármestere, Giorgio Gori arról beszélt a Corriere della Sera keddi lapszámában, hogy sajnálja, hogy egészen a kép elképesztő hatásáig országszerte alulbecsülték a városukban kialakult súlyos helyzetet. A városatya most az öt leginkább érintett tartomány számára különleges segítséget és támogatásokat kér az olasz kormánytól.
Ahogy az várható volt, a mortalitási adatok azokon a részeken lettek a legrosszabbak, ahol a koronavírus-járvány a legdühödtebben mutatta meg erejét. A fenti három városról a hírekből is gyakran hallhattunk márciusban, amikor a járvány a csúcsponton volt Észak-Olaszországban. Most, utólag a halálozási adatok is azt bizonyítják, hogy ezek a vidékek szenvedték meg a legjobban a kór terjedését.
További térségek
Ha a további hét legérintettebb térséget vesszük sorra, Brescia következik (+291 százalék), Piacenza (+264%), Parma (+208%), Lecco (+175%), Pavia (+133%), Mantova (+122%), Pesaro és Urbino (+120%). Milánó város növekedése 93 százalékos, ám a metropolisz magas lélekszáma miatt ez mégis – Bergamo mögött – a második legtöbb halálesetet takarja a tartományok között (5990).
A rengeteg hideg statisztikai adat és rossz hír között relatíve meglepő a római szám, ugyanis a fővárosban a halálozás az elmúlt öt év átlagához képest visszaesett, több, mint 9 százalékkal. Nápolyban a csökkenés csak 0,9 százalékos, de a metropolisz népsűrűségét figyelembe véve ez sem kis szó.
Mindeközben Magyarország a statisztikai hivatal adatai egyelőre 2020 februárjából állnak rendelkezésünkre, ez alapján 11 064 fő vesztette életét, 2019-hez képest ez 10%-kal, szökőnaphatással számolva 13%-kal alacsonyabb adat az előző évinél.